Zprávy z tábora vlčat, světlušek a Mravenců 2014

tábor 2014

Čtvrtek 10. 7. Opět pršivý den. Děti se těší na zítřejší příjezdy rodičů, uzavírají se pomalu táborové hry, počítají se body. Přes den pršet přestává, bláta naštěstí zatím není tolik a řeka se zvedá jen minimálně. Světlušky večer odcházejí pod skálu na svůj slavnostní slibový oheň. Předposlední táborová noc je výjimečně jasně úplňková a bezdeštná. Doufáme, že i závěrečný oheň zítra proběhne v suchu.

Středa 9. 7. Prší od brzkého rána, řeka ale zatím nestoupá a během dne tábor i louka vysychají. Hrají se venkovní hry, vlčata se na kus programu spojují s Mravenci a sami si ještě pořádají táborovou olympiádu. Déšť se spustí znovu po večeři, plánovaný oheň Mravenců a slibový oheň světlušek se tedy zatím odkládají. Nálada v táboře je ovšem spíš dobrá, povodeň ani zatopenou louku ještě řešit nemusíme.

Úterý 8. 7. Možná poslední horký den. Světlušky se vypravují koupat k pastvinské přehradě, vlčata a zejména Mravenci v táboře připravují obědovou bramboračku a k večeři čočku. Slunečné počasí ukončuje přeháňka s kroupami a odpolední deštík, zatím jsme ale v suchu.

Mravenci – první bouřka na táboře kolem poledne, zvládli jsme a noc byla klidná. Už se objevilo sem tam stýskání, ale zvládáme. Připravovali jsme oběd i dřevo na oheň. Děti vše skvěle zvládají. Nálada je výborná. Zranění žádná, sem tam oděrka, sem tam klíště.

Pondělí 7. 7. Vstáváme znovu do vyhřátého rána, během dne panuje horko až přes míru. Vlčata se pouštějí na celý den na koupací výlet k přehradě na Pastvinách, kde si v porovnání s řekou u tábořiště už i zaplavou. Světlušky a Mravenci zůstávají v táboře a připraví mezitím k večeři vydařené rizoto. Během opět teplé noci vyrážejí světlušky (Filly, Mína a Křeček) na noční cestu – úkol do Tří kapek rosy.

Neděle 6. 7. Program je volnější: zájemci vyrážejí na mši, vlčata a světlušky plní všemožné odborky, stezky a speciální zkoušky (u světlušek Tři kapky rosy), hrají se míčové hry, hojně se koupeme v Orlici (oblíbené jsou „masáže“ u vodopádku). K obědu vaří světluščí služba špagety s boloňskou omáčkou a k večeři krupici. U slavnostního ohně skládají Sekaná, Tlouk, Ježek a Vodník (Štěpán) vlčácký slib.

Mravenci mají za sebou první noc. Všechno perfektně zvládli. Večer nebylo žádné stýskání, žádné slzičky, takže super. V 9 jsme je uložili, tak v 10 už někdo i spal. :-) Nikdo se nepočůral. Všichni jsou skvělí a jsem z nich nadšená. Ferda

Tábor 2014Sobota 5. 7. Den plný návštěv. Na tábořiště přijíždějí oldskauti, návštěva z pražského skautského kraje a jako účastníci na druhý týden tábora naši benjamínci Mravenci. Vlčata náruživě hrají brännball, světlušky se v rámci táborové hry strojí do přírodních převleků. Díky polní pekárně, kterou přivezli naší pomocníci, máme ke svačině dokonce i pizzu. Přes den spadne jen malá přeháňka, jinak je hezky.

Pátek 4. 7. Světlušky se vypravují na celodenní výlet (na Boudu a rozhlednu na Suchém vrchu), při kterém ujdou přes 20 kilometrů. Vlčata se v táboře věnují velkému mytí, perou, zpracovávají dřevo a pečou na ohni těstové hady. Přes den panuje slušné horko, nepršelo už pěkných pár dní. Ani noc už není skoro vůbec chladná.

Čtvrtek 3. 7. Pokračuje slunečné a teplé počasí. Přes den hojně připravujeme a zpracováváme dřevo, mimo jiné na večerní špekáčkování. Ve volnu děti se zájmem plní různé bobříky a odborky. Večer se všichni scházíme ke zpívání u ohně, světlušky před spaním čeká ještě noční hra.

Středa 2. 7. Oproti předpovědi je i dnešek bez deště, tábořiště hezky vysychá. Čteme došlou poštu (děkujeme za ni) a píšeme dopisy domů. Bez potíží absolvujeme návštěvu hygieny, světlušky perou špinavé prádlo, vlčata si barví táborová trička. Výskyt klíšťat zatím není nijak hrozivý, počty zraněných a marodů jsou minimální. Za vedra se vesele šploucháme v Tiché Orlici a k večeru hrajeme pohybové hry.

Úterý 1. 7. Počasí se nám vyjasňuje, přestalo pršet a přes den už je vcelku slunečno, což po předchozím pošmournu s radostí vítáme. Vlčata vyrážejí na celodenní výlet k pohraničnímu opevnění (do tvrze Bouda a okolí), světlušky v rámci táborové hry loví kance (po vzoru Bivoje). Večeříme úspěšné uzené s knedlíkem.

Pondělí 30. 6. Většinu dne prší a jen občas přestane, tak se držíme tábořiště a blízkého okolí. Jsme sem tam promočení, ale nálada v táboře je spíš radostná. Světlušky si barví táborová trička, vlčata se učí plést turbánky, před deštěm se schováváme u jídla nebo zpěvu v jídelně… Zranění nebo nemoci jsou u dětí zatím spíš snadné.

Neděle 29. 6. Ráno vyrážejí zájemci do kostela, jinak pokračujeme v zabydlování a zvelebování tábora. Visí nad námi deštivé počasí, které zatím ale všichni zvládají v suchu. Rozehrávají se táborové hry, poprvé se jdeme cáchat do řeky, večer končí první služba, v noci stavíme první hlídky. Děti mají zatím dostatek (možná až nadbytek) energie a podle toho jim i chutná – každé jídlo mizí během chvilky.

Sobota 28. 6. Na Fořtovu louku dorážíme živí a celí, pracovní předvoj už tu stihl postavit kuchyni, jídelnu a latríny. Většinu dne strávíme stavbou stanů a dalšího zařízení, na odpolední deštík už jsme pod střechami. Večeříme těstoviny z táborových kamen, probíráme táborový řád a o půl desáté máme první večerku.