S rodiči na přechodu Brd

Přechod Brd 2013Skautský zimní přechod Brd jsme letos opět pojali jako dobrovolnou akci nejen pro vlčata a světlušky, ale i pro všechny rodiče, sourozence, případně babičky a dědečky. Počasí dalo za pravdu předpovědím – udeřilo mínus dvanáct stupňů. I tak se nás ale sešlo dohromady kolem pětadvaceti. Trasa byla tentokrát náročnější než v minulých letech: z hlavního nádraží jsme vlakem místo do Mníšku dojeli do Řevnic a až odtamtud se pustili na Kytínskou louku, pro tento den centrální skautské sraziště. Pražští skauti se tu letos scházeli už po čtyřicáté čtvrté; poprvé se přechod Brd konal začátkem roku 1969 jako tichý protest proti okupaci Československa.

Sněhu nás na cestě čekalo právě tak akorát, potkali jsme i několik běžkařů, kteří využívali příznivých lyžařských podmínek. Nejvyšším bodem na trase byl vrchol Babka (506 m) s pěkným rozhledem. Turistickou značku vedoucí z Řevnic na něj vyznačil tehdy čerstvě vzniklý Klub českých turistů už v roce 1889 (v Čechách to byla třetí značená cesta a v oblasti Brd vůbec první). Několikeré stoupání do kopce nám na devíti kilometrech chůze dalo místy zabrat, ovšem i ti nejmladší šlapali statečně a celou trasu zvládli bez úhony, takže si zaslouží pochvalu. Čas byl i na několik her, mimo jiné jsme si vyzkoušeli poznávání stromů se zavázanýma očima a chůzi poslepu, při které se rodiče nechali vést dětmi.

Závěr společného nástupu v jednu odpoledne jsme na louce stihli jen tak tak. Pak už nastalo zahřívání se teplým čajem, který se na místě zdarma naléval, případně dalšími dobrotami z pojízdné kuchyňky i z vlastních zásob. Samozřejmě došlo i na tradiční vyměňování vlastnoručně vyrobených pamětních kartiček, takzvaných „brděnek“ (do internetového hlasování o nejhezčí brděnku se můžete zapojit tady). Z Kytínské louky to pak byl už jenom kousek do Stříbrné Lhoty na autobus, který nás ve tři odpoledne vysadil zpátky v Praze. Byla to pěkná výprava, za rok se těšíme na viděnou!

 

Komentáře jsou zakázány.